Az ünnepek közeledtével sok kérdést kapok arról, hogy milyen játék kerüljön a fa alá.🎁 Érthető módon, legtöbben olyat szeretnétek, ami hasznos is egy óvodás csemetének, és emellett élvezetes az egész családnak. Mivel még mindig a figyelem az aktuális témánk a képességek között, összegyűjtöttem Nektek, azokat a figyelemfejlesztő társasjátékokat, amik a személyes kedvenceim!
Ezek nálunk otthon és a fejlesztő munkám során is bizonyítottak már, ezért jó szívvel ajánlom őket! 😇
1. helyen a figyelemfejlesztő társasjátékok között:
a méltán híres Dobble
Ez egy igazán szuper játék! Pörgős, szórakoztató, a gondolkodást és szókincset is fejleszti. Egyedi, kör alakú kártyalapjairól már messziről megismerhetjük. 🙂
A csomagolása is nagyon praktikus: kis helyet foglal és utazáshoz is könnyen magunkkal vihetjük.
A Dobble szabálya nagyon egyszerű: ha az 55 lap közül bármelyik kettőt kiválasztjuk, mindig csak egyetlenegy azonos képet láthatunk (de lehet, hogy más méretű lesz). Ki találja meg először? Azé lesz a lap! Ez nem is olyan könnyű, mint ahogy elsőre hangzik, mert a lapok gyorsan cserélődnek és tele vannak különböző méretű, színű képekkel. A gyerekek sokszor mondják is: “az enyémen nincs egyforma!” Aztán egy kis gyakorlás után, mint a villám, lecsapnak a párokra! ⚡️ ☺️
Ötféleképpen is játszható. Bár mi leginkább 2 verziót szoktunk játszani, de mégsem untuk még meg!
A Junior változata a kisebbeknek állatos (ez kevesebb lapot tartalmaz), illetve vannak speciális kiadások (pl. Star Wars), de szerintem ezt a képen látható alap verziót érdemes megvenni – elsőre legalábbis.
2. Halli Galli🍋 🍓 🍌
A gyerekek imádják a Halli Gallit, és a csengőjét csapkodni (bár én reggeltente szimplán elküldeném egy nem túl szép helyre, aki ezt a fajta csengőt kitalálta a játékhoz ) ez is egy pörgős, dinamikus játék.
A játékszabály itt sem bonyolult: Sorban felfordítjátok a kártyalapokat, és ha 5 ugyanolyan gyümölcs van egyszerre az asztalon, akkor csapj a csengőre, amilyen hamar csak tudsz!
Aki elsőként rácsap (vitás helyzetben érdemes figyelni a kezecskék sorrendjét ✋🏻 🤚🏼 😄 ) az megnyeri a kört és megkapja az összes felfordított kártyát! A játék végén az nyer, akinek sikerült a lehető legtöbbet összegyűjteni.
A figyelem és a reakcióidő javulása mellett a gyerekek ebben a játékban “igazi” matematikai műveleteket fognak végezni úgy, hogy közben jól szórakoznak (Nézd meg a képet: 3 szilva + 2 szilva = 5 szilva, csak akkor csaphatsz a csengőre)!
Halli Galli Junior 🤡
A játék junior verziójában színes bohócokat láthattok a kártyákon.
A játék menete ugyanaz, mint a gyümölcsösnél: akkor csapsz a csengőre, ha két egyforma vidám bohóc került egyszerre az asztalra.🤡 🤡 Csakhogy vannak szomorú bohócok is, akik épp csak egy picit különböznek a vidám kollégáktól… na olyankor viszont nem szabad csengetni! 🙃
Ez a játék annyiban könnyebb, hogy nem kell számolni benne, ezért a kisebbek is könnyebben felveszik a ritmust. Cserébe viszont fejleszti a vizuális észlelést, azonosságok, különbözőségek észrevételével.
Mindkettő szuper és élvezetes játék.
3. Figurix
Újabb zseniális játék a figyelemfejlesző társasjátékok közül! A leírás szerint 2-6 játékos részére ajánlott, de akár egyedül is játszható.
A játék része 6 játéktábla (te rakod össze őket: ez azért jó, mert mindig máshol helyzkednek el a keresgélnivalók), 3 dobókocka és 36 korong: 6 korong, 6 színben. Minden játékos választ magának egy színt, elrendezitek a játéktáblákat és kezdődhet a játék.
Szabály: Dobj a 3 dobókockával egyszerre (picik egymás után). Az egyik a színt, a másik a formát, a harmadik a hátteret mutatja.
A három dobás alapján gyorsan találd meg a keresett képet a táblán! Tedd rá a saját korongodat. Győztes: aki leghamarabb leteszi az összes korongját.
“Keményen” is csatázhattok, de mi a gyerekekkel békésebben szoktunk játszani vele.
Azért is szeretem ezt a játékot, mert a figyelem-koncentráció fejlesztésén túl abban is segíti a gyerekeket, hogy egyszerre több szempontot vegyenek figyelembe, ami ebben az életkorban nem könnyű.
4. Colorama
A Colorama társasjátékkal a formák és színek közötti különbségeket tanulhatják meg játékosan a csemeték. Többféleképpen (több nehézségi fokon) is játszható, alkalmazkodik a gyermekek életkorához.
A játék lényege mindig ugyanaz: az formákat kell a tábla megfelelő helyére pakolni színük és alakjuk szerint a játéktáblán.
40 geometriai elem tartozik a játékhoz (5 forma 4-4 színben) és 2 dobókocka: 1 színlapos és 1 forma dobókocka. A kettővel egyszerre kell dobni.
A kis formákkal egy kis kreativitással sokfélét lehet játszani a “szabályos” társasozáson kívül is (pl. válogatni őket valamilyen szempont szerint, építeni belőlük, stb.)
5. Képhorgász 🎣
Ez is egy egyszerű, de nagyszerű játék. 🤩
Alapja egy nagy kör alakú tábla, amelyen elszórva rengeteg ábrát (70 db-ot) találunk. A tábla több részletből összeilleszthető, így mindig új a képek elhelyezkedése rajta.
A táblán lévő képek külön is megtalálhatóak a titokzsákban. A gyerkőcök egymás után húznak a zsákból képeket. Mindenki jól megfigyeli a kihúzott ábrát, majd az gyűjtheti be a képet, aki a párját leghamarabb megtalálja a táblán.
Fejleszti a vizuális figyelmet, észlelést, a megfigyelőképességet, a reakcióidőt.
A játékban szereplő képek alkalmasak a szókincs, a beszéd fejlesztésére, asszociációs játékokra, fogalmak alkotására is (játékok, növények, állatok).
6. Speed cups
Újabb személyes kedvencem a figyelemfejlesztő társasjátékok közül a “poharas” játék. Ebben a műanyag poharakat kell egymásra, vagy egymás mellé pakolni a kártyának megfelelően.
Minden egyes játékosnak öt-öt különböző színű műanyag pohár jár. A 24 kártyából álló paklit összekeverve és helyezzétek lefelé fordítva az asztal közepére a csengő mellé! A kezdő játékos felfordítja a pakli legfelső lapját, amely színes tárgyakat (vonatokat, madarakat, poharakat, stb) ábrázolnak egymásra pakolva függőlegesen vagy vízszintesen.
Akinek elsőként sikerül a poharait a kártyán látható színsorrendben összerakni, rácsap a csengőre és megnyeri a kört.
Csengő nélkül is lehet játszani (a játékkal ismerkedés időszakában érdemesebb is).
Ezzel a játékkal jól megerősíthetjük a sorrendiség helyes észlelését is (szerialitás) és segít a➡️ balról jobbra,⬇️ fentről le irányok elmélyítésében is. Ennek a rögzítése nagyon fontos az olvasás, írás, számolás tanulása előtt.
7. Brainbox 👀 🧠 ⏳ 🎲
“10 perces kihívás az agynak” – írja a doboz, és tényleg!
Minden kártyán rengeteg megfigyelnivalót láthattok (egy idő után ügyesen rátanulnak a gyerekek, hogy miket érdemes első sorban megjegyezni).
A jellegzetes, kocka alakú dobozban 54 db masszív kártyát találtok, homokórával és dobókockával. Változatos témákban kapható: sport, mesehősök, állatok… Ezért könnyen tudtok olyat választani, amelyik gyermeketek érdeklődésének megfelel. A képen a Matematika kicsiknek verziót látjátok, ez is nagyon izgalmas! A Játék&Tudásról szerztük be, ahol a család felnőtt tagjainak is találhattok gondolkodtató kvízjátékokat.
Együtt a legjobb, de néhány közös játék után a gyerekek egyedül is jól elfoglalják magukat vele.
A játék fejleszti a megfigyelőképességet, memóriát, reakcióidőt, matematikai képességeket és nagyon jól bővíti a gyerekek ismereteit témáján belül.
Könyvek
Bár nem társas, de ha figyelem a téma, kihagyhatatlanok a Böngésző típusú könyvek. A gyerekek nagyon szeretik ezeket lapozgatni, és valahogy mindig fel lehet fedezni valami újdonságot az oldalakon, amit előtte még nem vettünk észre. 🙂
Rengeteg témában kaphatóak, ezért könnyen az aktuális évszakhoz, ünnephez, vagy érdeklődéshez valót választhattok belőle. (katt a képre, gyűjtöttem néhányat)
Szókincsfejlesztő hatásuk is nagy, jó kis beszélgetések beindítója lehet egy ilyen könyv!
Érdekel, hogyan fejlődik gyermeked figyelme óvodás korában? Ebben a cikkben elolvashatod. 🙂