Eljött a tél utolsó hónapja, a február! Ennek 2. napjához több hagyomány is kötődik. A legtöbb kisgyereknek a medve nap 🐻 jut eszébe először róla, amikor is a mackó segít megjósolni, meddig tart még a tél.
Ez a nap másrészt Gyertyaszentelő napja a katolikusoknál, illetve ekkor osztották a “Balázs-áldást” a papok, amiről úgy gondolták, hogy minden torokbetegségtől megvédte az áldást kérőt. (Azért ez sem rossz, valljuk be! 😉)
Időjárás előrejelző appok hiányában nem csoda, hogy a régiek kíváncsian figyelték a természet változásait és a benne élő állatok viselkedését. Ezekből a szabályosságokból vontak le következtetéseket, hogy mi várható a közeljövőben.
A gyerekek nagyon nyitottak a természet megfigyelésére, és érdemes tudatosítani is bennük ezeket a megfigyeléseket – persze 2023-ban nem az időjóslásra gondolok! 😉
Annak ellenére, hogy a “medve nap” nem egy jelentős ünnep, én mégis szeretek ezzel is foglalkozni.
- Az ehhez hasonló, rendszeresen ismétlődő, (hónapokhoz, napokhoz kötődő) események segítenek a gyerekeknek az időben tájékozódni. Az idő megfoghatatlan dolog, ezért sok gyerkőcnek nehezen áll össze a fejében, éppen melyik nap, hónap, évszak van.
A közöttük lévő összefüggéseket pedig csakis sok-sok játékkal, tapasztalatok szerzésével lehet megláttatni.
Milyen az időjárás a medve napon?
A népi hagyomány szerint úgy gondolták, hogy ha február másodikán jó idő lesz, akkor későn tavaszodik majd. „Gyertyaszentelőkor inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy a Nap süssön” – mondták, akik már várták a tél végét. 🙂
A másik, legismertebb néphagyomány szerint, február 2-án a mackó előjön a barlangjából és megmutatja, milyen idő várható a következő 40 napban.
☀️ Ugyanis, ha szép, napsütéses idő van, akkor a medve meglátja az árnyékát és visszabújik még téli álmot aludni. Ez azt jelenti, hogy még nagy hideg jöhet…
🌥 Ha viszont borongós, felhős az ég, az a mackónak azt jelenti, hogy lassan vége a télnek, közeledik a tavasz. Ekkor kint marad, nem bújik vissza a barlangjába.
🐻 Medve napi játék 🐻
Játsszátok el ti is otthon, mit csinál a medve napon a medve! Természetesen a gyerekek lesznek az álmos mackók.
⛰ Először is, épitsetek egy bungit párnákból, vagy a gyerekek egyszerűen másszanak be az asztal alá. Ez lesz a mackó barlangja. Hajtsák le a fejüket és aludjanak a mély, téli álomban.
⏰ Egy megbeszélt jelre (ez lehet taps, vagy “jó reggelt” felkiáltás) az álmos maci kezdjen ébredezni és előbújni a barlangjából.
💡 Anya a lámpa felelős 🙂 , ha felkapcsolja a villanyt (= süt a nap☀️), a mackó körbenéz, majd visszabújik szunyókálni még egyet, mert meglátja az árnyékát.
Ha nem kapcsoltok lámpát (=borongós idő van ☁️ ) , a mackó nyújtózkodjon egy nagyot és mászkáljon, egyen egy kicsit. Jöhet a tavasz!🌸
Az éber mackók kipróbálhatják a medvejárást is: tenyéren, talpon járunk, kinyújtott végtagokkal, a popsit megemelve. Próbáljuk úgy, hogy mikor a jobb tenyeret tesszük előre, a bal láb mozduljon, majd fordítva (bal tenyér, jobb láb). Ez egy keresztezett mozgás, ami fejleszti a koordinációt, a testrészeink összehangolt munkáját.
Ezen az egyszerű játékon keresztül fejlődik a gyerekek figyelme, mozgása, emlékezete is, miközben elhelyezik a mackók napját az időben: február van, azaz még tél, de hamarosan közeledik a tavasz.
Medve napi mondókák, versek
Ezeket a Medve napi verseket, mondókákat mozgással is kísérhetitiek. Sőt, kell is, mert a kicsik több képességét is fejleszti, ha a mozgásuk és a beszédül összhangba kerül.
Mackó, mackó
Mentovics Éva: Felébred a medve
Weöres Sándor: A medve töprengése
Jön a tavasz, megy a tél,
Barna medve üldögél:
– Kibújás vagy bebújás?
Ez a gondom óriás!
Ha kibújok, vacogok,
Ha bebújok, hortyogok:
Ha kibújok, jó eszem,
Ha bebújok, éhezem.
Barlangból kinézzek-e?
Fák közt szétfürkésszek-e?
Lesz-e málna, odu-méz?
Ez a kérdés de nehéz!
És a legkisebbeknek egy testsímogató cuki medvés versike:
Mondjátok jóóól eltúlozva, viccesen, miközben végiggirógatjátok a pici (vagy nagyobb ☺️) testecskét:
Megyen a medve
Megyen a medve
Morog a mája
Tányér a talpa,
Kurta a farka,
Csik, csik, csik.
Hajrá mackók, ébresztő! 🐻🐻🐻